עמק החו"לה

ביום ה' האחרון, כשהלכתי לאסוף את הילדה מהגן, קרה פתאום משהו שעד עכשיו אני מתקשה להסביר: ממש מעלי התפתחה תופעה מטאורולוגית יוצאת דופן ומרתקת. זה התחיל עם צביעת השמים באפור, המשיך עם ירידה בטמפרטורות והסתיים באופן דרמתי ומפתיע, כשכמה טיפות מים התחילו ליפול פתאום אל הקרקע!

עוד לפני שהספקתי להירגע מהתופעה (זקני הקיבוץ טוענים שזה כבר קרה פעם וקוראים לזה 'גשם'), צילצל הטלפון ועל הקו היה חבר תל אביבי מהחיים הקודמים, "תגיד כבר יורד אצלכם שלג שם בצפון?" הוא שאל, ואני עניתי בנימוס צפוני מאופק: "אתה באמת דפוק או שאתה עושה את עצמך??? הבית שלי נמצא בעמק החולה, 7.5 ס"מ מעל גובה פני הים! השלג היחיד שאני רואה הוא זה שממלא את המסך בכל פעם שהילדה מאבדת את השלט", ניסיתי להסביר לו (בפעם השלושים בערך), אבל זה ממש לא עניין אותו.

בדיוק כמו שאני הייתי לפני המעבר צפונה – מבחינתו כל מה שמעבר למכון ווינגייט מתויג אוטומטית תחת "הצפון הרחוק". יחד עם כל המדינה המדברית שלנו, הוא מספר לעצמו שאי שם, במחוזות הנורדיים שבין טבריה לצפת, משתרעת ארץ קסומה וגשומה, מלאה יערות עצי אשוח, נהרות, תנורי עצים ופסגות מושלגות. ילדים מחליקים על הקרח באגמים שקפאו וילדות בונות בובות שלג עם אף מגזר. בהתאם – כרמיאל היא סוג של ווינטרפל (ואם אתם לא יודעים מה זה אומר, עצרו עכשיו ולכו לראות 'משחקי הכס'), הר מירון הוא שלוחה של האלפים ועמק החולה כבר נושק לערבות הקרח של הקוטב הצפוני. נראה לכם?!?!?!?

שלג בצפון, בימים שבהם החורף היה חורף

רגע לפני שאני מפוצץ לחבר ההוזה שלי את הבלון (המטאורולוגי), נפל לי האסימון (אני כנראה האחרון שעוד מסתובב עם אסימונים…): הצפון הוא בכלל לא אזור גאוגרפי. הוא קונספט. הוא פנטזיה פסטורלית ילדותית , שאנחנו מטפחים לצד האמונה שבסוף יהיה פה טוב.

אז מה אתם יודעים, מסתבר שלא צריך לחכות לסוף כדי שיהיה טוב. אל תתבלבלו, זה לא שמזג האוויר פה באמת שונה כל כך (למרות שבאמת אין על הנוף של החרמון בבוקר), וגם היאוש לא באמת נהפך פה יותר נוח. מאז שהגעתי הנה כבר הספקתי להיתקל בקשיי תעסוקה, להתגעגע לשירותי הבריאות של ת"א ולפנטז על בית קולנוע במרחק 5 דקות הליכה. אבל יש כאן סרט אחר. זה הקצב? זה החיוך? זאת התחושה שאני לא לבד? זה ה'אין פקקים' בדרך אל העבודה, או העובדה שאני אשכרה מספיק לראות את הילדות כשאני חוזר ממנה? האמת? אני לא יודע. אבל זה עושה נעים.

מסתבר שלא צריך שלג בשביל להרגיש פה קצת חוצלארץ. אז מי האדיוט שהוסיף ה' בסוף של עמק החולה?…