בקצב אחר

באדיבות: על הצפון

באוגוסט 2018 עזבו איתי וסיגל אשרף את חייהם בכפר סבא, והתיישבו עם ילדיהם יואב וגל בקיבוץ דפנה. "אחרי טיול משפחתי להודו החלטנו שאנחנו צריכים לעשות שינוי באורח החיים שלנו", מסבירה סיגל (38), מורה ליוגה בסטודיו 'מקום ליוגה בגליל' בדפנה; "פחות צריכה, יותר משפחה. פחות גירויים, יותר טבע". "במשך שנתיים חיפשנו את היעד", ממשיך איתי (44), מפתח תוכנה במקצועו; "טיילנו מהערבה ועד הגליל העליון. צירוף של הזדמנות, מזל וחלום על מגורים ליד הנחל הובילו אותנו – תוך חצי שנה מההחלטה – למשאית ההובלה בדרכנו לקיבוץ".

כמה אומץ דרש מכם המעבר, ועל מה ויתרתם למענו?
"לא יודעים אם מדובר באומץ, אבל זה בהחלט היה לזוז מאזור הנוחות שלנו. רוב חיינו גדלנו והתפתחנו בעיר. כל זיכרונות הליבה שלנו נמצאים בכפר סבא".

אם הייתם צריכים לנקוב בדבר אחד שעבורו היה שווה לעזוב הכול ולהגיע לגליל, מה הוא היה? ולמה?
"הקרבה לטבע. בשנה הראשונה, הדהים אותנו להרגיש את הקרבה הזו. איך הטבע כל כך זמין".

מה הדבר שהכי חסר לכם כאן? למה אתם הכי מתגעגעים?
יואב (9): "לקניונים ולמשפחה".
איתי: "אנחנו בעיקר מתגעגעים למשפחה ולתמיכה שלהם. זו תחושה שיש לך גב".
סיגל: "אחותי ילדה כמה חודשים לפני שילדתי את גל (שנתיים), העברנו את חופשת הלידה יחד ולקראת סופה עברנו לגליל. עם המעבר התגעגענו לקשר היומיומי, לזמן המשותף ולרעיון שהילדים מבלים יחד כל יום".

מהו הדבר שהכי הופתעתם לגלות על החיים בגליל?
"הקצב של הדברים. זאת אומרת, ידענו שהקצב הוא איטי יותר, וזו אחת הסיבות שגם רצינו לעבור. אבל במציאות הפער בין הקצב שבו היינו רגילים להעביר את החיים לבין עכשיו היה מפתיע. זה, והעובדה שבאוגוסט לא צריך לדאוג לקייטנות…".

האם מספר האורחים שלכם גדל או הצטמק מאז המעבר לצפון?
"גדל! הפכנו לצימר עם תנועת שיא בחגים, בחופשות וכשהחרמון מושלג. הזכיר לנו כמה אנחנו מבורכים באנשים שאוהבים אותנו. והפעם, הביקורים היו גם איכותיים יותר. אנחנו מבלים ימים שלמים יחד, ולא מסתפקים בארוחת ערב אחת שבה לא מספיקים באמת להיות אחד עם השני".

איך אתם מבלים כאן את סופי השבוע והחופשים?
"אנחנו מחלקים את הזמן בין זמן לעצמנו, טיולים בטבע, רביצה בבית, רכיבות על אופניים לבין אירוח של משפחה וחברים ונסיעות למשפחה במרכז".

ולסיום – לחבר הכי טוב שלכם, הייתם ממליצים לעבור לגור בגליל?
"כן. נועה פוזנר, בואי כבר!".


קרדיט צילום: פרטי
כיתוב תמונה: מבורכים באנשים שאוהבים אותם. משפחת אשרף

חולמים לחיות קרוב לטבע? חולמים על קהילה פתוחה וחמה?

אתם חולמים, מן הסתם, על דפנה
שלושה מפלגי נחל הדן זורמים לאורכו של קיבוץ דפנה, מה שהופך אותו לאחד מאוצרות הטבע המרהיבים בישראל. לצד יופיו של הקיבוץ, מתגאה המקום גם במורשת תרבותית רבת שנים וענפה ובקהילה פעילה ומחויבת לחבריה. הקיבוץ הוותיק, שציין לא מזמן 80 שנים להיווסדו, מקיים מערכת של ערבות הדדית תוך דאגה לצרכי הפרט, ותוך ניהול מערכת שירותים קהילתיים ובהם חינוך, תרבות, רווחה, בריאות, נוי, בריכת שחיה, ספורט ועוד. הודות לכל אלה, יכולים חברי הקיבוץ ליהנות מחופש כלכלי מירבי לצד חיי קהילה איכותיים ופעילים. גם מערכת החינוך בדפנה, בה מתחנכים כ-130 ילדים בגילאי 18-0, כבר צברה לה באזור מוניטין מצוין הודות ליציבותה, לאיכותה, ולמקצועיות בה היא מנוהלת.

נשמע מבטיח, לא? אז למרבה המזל, הקיבוץ ממשיך עדיין בקליטת משפחות צעירות לחברות מלאה במסגרת שכונת 'פלג טל', הנבנית מערבית לקיבוץ.

רוצים לדעת יותר? צרו קשר עם קרני פלג, 050-7742323.